01.02.2022 - Jak vybrat matraci ?

 

Pár tipů, jak vybrat matraci, abyste se vyspali do růžova

Chcete-li být ráno svěží a plní energie, potřebujete spát ve zdravém prostředí a v přirozené poloze s oporou páteře. Zajistí vám to jedině pohodlná matrace, jejímuž výběru byste proto měli věnovat mimořádnou pozornost.

Provedeme vás tímto procesem v 10 krocích a poradíme, čeho si všímat, ať už vybíráte matrace pro děti, studenty, dospělé, partnery, seniory, zdravotně znevýhodněné či jen k příležitostnému spaní.

Co je důležité zhodnotit před nákupem matrace

 

1. Účel využívání (každodenní, nebo občasné spaní)

Pro pravidelné používání jsou určeny matrace s dlouhou životností, které se vybírají individuálně. Mohou být latexové, z paměťové pěny, taštičkové, přírodní i bio-ručně šité. K příležitostnému spaní na chatě, chalupě či i u vás doma pro hosty zvažte dle možností skladování buď rozkládací matraci, případně levnější pěnové z PUR či HR pěn, sendvičové nebo pružinové matrace. Každá matrace by měla být po 5 až 10 letech používání vyměněna.

 

2. Tvrdost matrace potažmo materiál

Tvrdost matrací se uvádí v rozsahu 1 až 7 (od nejměkčí po nejtvrdší).

Nejměkčí matrace jsou latexové nebo ze studené pěny. V poslední době jsou velmi oblíbené matrace z tzv. líné či paměťové pěny. Tyto matrace se dobře přizpůsobují tělu a zabraňují otlakům. Uvítají je tak senioři nebo osoby trpící kloubními potížemi.
Nejčastěji jsou používány středně tuhé matrace, které dostatečně udržující páteř v rovině. Nejčastěji se vyrábí latexové, pěnové, sendvičové, z paměťové pěny, pružinové či taštičkové, či nejkvalitnější z přírodních materiálů, či dokonce bio-ručně šité matrace).
Tužší matrace bývají často vyztuženy kokosovým vláknem či koňskými žíněmi, které matracím dodávají nejen vyšší tuhost, ale i výrazně lepší prodyšnost a jsou vhodné pro alergiky.
Nejtvrdší matrace jsou určeny osobám vyšší váhové kategorie. Speciální profilování jednotlivých částí matrací umožňuje vytvářet až 7 anatomických zón pro lepší spánek. 
Oblíbené jsou matrace s dvojí tuhostí. Obzvláště ty v akci 1+1 zdarma, kdy oba partneři pak mohou používat tu stranu matrace, která jim dle tuhosti více vyhovuje.

 

3. Pro koho je matrace určena

Každý věk potřebuje mít speciální matraci, která je vhodná pro daný věk 

Matrace do dětských postýlek, kde je velmi oblíbené používání matrací z přirodních kokosových vláken 
Pro děti a studenty doporučujeme tvrdší matrace bez profilovaných zón na povrchu a u dětí se nedoporučuje použití matrací z líné peny
Nejširší nabídka je v kategorii Matrace pro dospělé, kde si každý může vybrat dle svých individuálních preferencí.
Pro seniory doporučujeme vyšší (kvůli snazšímu vstávání) a spíše měkčí matrace či přímo speciální antidekubitní matrace, které brání vzniku proleženin.
Pro páry jsou praktické partnerské matrace ideálně prodávané v akci 1+1 zdarma
Pro příležitostné spaní jsou vhodné skládací matrace pro hosty či nejlevnější pěnové matrace či
Do hotelů doporučujeme vyšší matrace s vysokou životností. Nejčastější hotelové matrace bývají velmi odolné pružinové či taštičkové matrace.

 

4. Nosnost a prodyšnost matrace

U nosnosti platí, že uvedená nosnost matrace má převyšovat hmotnost uživatele alespoň o 5 kg. Pro spáče s vyšší hmotností doporučujeme spíše matrace vyšší a tužší.

Prodyšnost matrace je jedna z nejdůležitějších vlastností obzvláště pro spáče, kteří se více potí. Pot, který zůstane v matraci uvězněn a nemá možnost se odvětrat, je ideální pro množení roztočů a zvyšuje riziko tzv. proležení matrace. Lepšímu odvětrání matrace pomáhají příčné průřezy či mezery mezi jednotlivými vrstvami matrace případně speciální vrstvy z přírodních vysoce prodyšných materiálů jako jsou kokos, koňské žíně či agáve.

 

5. Délka, šířka a výška matrace

Matrace by měla být o 20 až 30 cm delší než uživatel a pro zajištění pohodlí při otáčení se dospělým doporučuje šířka matrace minimálně 90 cm. I proto patří mezi nejprodávanější rozměry matrace 90 x 200 cm. Většina výrobců vyrábí matrace v několika standardních rozměrech. Pokud potřebujete jiný rozměr, můžete nechat ušít matraci s rozměrem na míru, který si u MPO můžete nechat vyrobit bez příplatku. Pro partnery jsou lepší 2 matrace se stejnými rozměry, ale dvojí tuhostí, takzvané „partnerské“, které jsou často nabízeny v akci 1+1 zdarma. Optimální výška matrace je okolo 15 cm. U pevného roštu doporučujeme ještě vyšší matraci, která zajistí lepší přizpůsobení spáči a dostatečnou podporu páteře. Samozřejmě čím vyšší matrace, tím je komfortnější a lépe se z ní vstává. Pokud potřebujete úplně atipický rozměr matrace například do karavanu atp, toto vám většinou nabídne pouze přímo výrobce jako je například MPO.

 

6. Věk uživatele a zdravotní problémy

S přibývajícími léty se obvykle přechází od tvrdších matrací k měkčím, elastickým a vyšším, které ideálně doplňuje lamelový rošt.

Pro osoby s vyšší váhou naopak doporučujeme spíše tvrdší matrace.

Lidé s bolestmi zad či kloubů by měli při výběru matrace dát největší pozor. Nevhodná matrace vám může vaše problémy ještě více zhoršit. Naopak dobře zvolená matrace vás může běžných bolestí zad či kloubů úplně zbavit už po jediné noci. Nejprodávanějšími matracemi z nabídky MPO, které byly speciálně navrženy ve spolupráci s českými ortopedy jsou Ortopedická matrace Memory Comfort 1+1 či Ortopedická matrace s koňskými žíněmi 1+1 Horse Active. Kompletní nabídku matrací doporučených ortopedem najdete zde.

 

7. Potah matrace

Praktický je snímatelný potah matrace, který se dá vyprat. U větších partnerských matrací, pokud je potah v jednom kuse, bývá velmi důležité, aby byl potah dělitelný na dvě půlky, protože celý potah by se nevešel do pračky běžné velikosti. Všechny potahy matrací výrobce MPO jsou dělitelné na dvě půlky. Dbát na hygienické spaní je nutné hlavně u alergiků na roztoče z domácího prachu. Zvolit lze i funkční potah matrace pro osoby s nadměrnou potivostí, matracový potah s obsahem molekul stříbra či zdravotnický potah. 

 

8. Doplňky – lamelové rošty, anatomické polštáře, ložní textil

Důležitým doplňkem matrací jsou lamelové rošty, jejichž konstrukce umožňuje rovnoměrné rozložení hmotnosti, tlumí pohyby těla spáče, zajišťuje odvětrávání matrace a prodlužuje její životnost. Perfektní oporu krční páteři poskytnou anatomické polštáře a o příjemný spánek se stará také moderní ložní textil.

 

9. Trendy v oblasti zdravého spaní

Matrace se obvykle kupují jednou za čas. Navíc v posteli na matraci trávíte až třetinu svého života. Proto nepodceňujte kvalitu toho, na čem trávíte tolik času. Doporučujeme sledovat nejnověší trendy ve výrobě matrací, které posouvají kvalitu matrací výrazně dopředu. Doporučujeme nakupovat u českých výrobců a vyhnout se asijské produkci, kde může jít až o hazadr se zdravím. A pokud vám není lhostejný osud planety, zaměřte se na ekologické produkty - matrace z BIO pěny, matrace z přírodního latexu, matrace s kokosovým vláknem, či matrace s koňskými žíněmi, které dávají matracím výrazně lepší prodyšnost a dle senzibilů dokonce dokáží odklánět patogenní zóny.

 

Návod v PDF  ZDE

Zobrazit další aktuality

Souhlasím

K ukládání nastavení, měření návštěvnosti a správnému fungování webu využíváme soubory cookies. Souhlasíte s jejich užíváním? Více informací